Pametnejši od pametnega telefona

Deli s prijatelji:

V sodobni dobi, ko so pametni telefoni postali skorajda podaljšek naše roke, se pogosto ne zavedamo, kako močno so te naprave prepletene z našim vsakdanjim življenjem. Z nami so povsod – doma, v službi, na potovanjih, in celo v naših najintimnejših trenutkih. Pametni telefoni nam omogočajo, da ostanemo povezani, informirani in zabavani, a vse to prinaša tudi določena tveganja in izzive. Njihova prednost je vsekakor ta, da so z nami praktično povsod, kar pomeni, da imamo dostop do interneta vedno na dosegu roke. Hkrati pa je to lahko tudi njihova slabost. Poglejmo, na kaj moramo biti pazljivi, ko na splet dostopamo s pametnimi telefoni.

Najbolj pazljivi moramo biti na

Posodabljanje operacijskega sistema je pomembno, ker imajo najnovejše različice operacijskih sistemov tudi varnostne izboljšave.

Uporaba aplikacij

Ne glede na to, kateri pametni telefon imate, imate na voljo neznansko veliko število aplikacij, ki jih lahko uporabljate. Nekatere so brezplačne, druge so plačljive. Pri izbiri je potrebno biti pozoren na to, ali gre za uradne aplikacije, predvsem če gre za aplikacije, ki omogočajo spletno nakupovanje. Najbolje je, da preverite ocene in mnenja o želeni aplikaciji, preden jo namestite na svoj pametni telefon.

Prav tako pa moramo biti pozorni na

  • Brezžična povezava
    Funkcija za avtomatsko povezovanje na odprte brezžične povezave se zdi zelo mamljiva, lahko pa je tudi nevarna. Ko na splet dostopamo preko takšne povezave, lahko hekerji s svojo opremo pokukajo v naše telefone in z njih ukradejo občutljive informacije.
  • Bluetooth povezava
    Kadar je ne potrebujemo, je bolje, da bluetooth povezavo izklopimo. Nevarnost pri bluetooth povezavi je podobna nevarnosti, ki smo ji izpostavljeni pri brezžičnih povezavah, s to razliko, da mora biti oseba, ki lahko vdre v naš telefon, od nas oddaljena le nekaj metrov. Bluetooth povezavo je zato še posebno pametno izklopiti, če smo v gneči, obdani z velikim številom ljudi.
  • Izpisovanje iz osebnih računov
    Pametni telefon je torej mali računalnik iz našega žepa ali torbice. Ker vsebuje veliko število osebnih podatkov, je zelo mamljiva tarča za tatove. V primeru, da bi vam vaš telefon ukradli, si verjetno ne bi želeli, da nepridipravi prebirajo vašo pošto, kaj šele nakupujejo ali plačujejo preko vaših aplikacij. Izpisovanje iz računov je sicer res zamudno, a v primeru kraje telefona, boste veseli, da ste to storili.
  • Geolociranje (Geotagging)
    Aplikacije, ki jih uporabljamo na pametnih telefonih, nas vedno vprašajo, če lahko uporabijo našo trenutno lokacijo. Za večino aplikacij ta funkcija ni relevantna, saj niso odvisne od naše trenutne lokacije, zato je v takšnih primerih bolje, če jo odklonimo. Nenazadnje res ni potrebno, da vsi naši prijatelji vedno vedo, kje se nahajamo.

Najbolj brani članki

Zakaj je TikTok tako zasvojljiv med mladimi?

TikTok je ena izmed najhitreje rastočih družbenih platform, ki je osvojila srca

Poceni rešitve za varovanje podatkov na poslovnih poteh

Razkrivamo bistvene nasvete za digitalno varnost na poti: od zavarovanja naprav do

Ne verjami vsega kar piše na spletu!

V dobi digitalnega informacijskega preobilja je spretnost razlikovanja med zanesljivimi in nepreverjenimi